5. Összegzés
Schatzi 2006.03.09. 08:29
Hogyan készült a dolgozat
Nagytevel története régóta foglalkoztatott. Szerettem volna tudni, mit találtak itt a német betelepülők, honnan is jöttek és még számtalan újabb és újabb kérdés fogalmazódott meg bennem.
Dolgozatom megírásához felhasználtam korábbi gyűjtéseimet, helybeliekkel való beszélgetéseim anyagát. Sajnos, vannak, akik már nincsenek köztünk. Így kezdett kibontakozni előttem e kicsi település, ezen belül is a teveli németség fordulatokban gazdag történelme. Bár sokfelől érkeztek, képesek voltak egységes és meleg emberi közösséget létrehozni. Fejlett mezőgazdasági ismereteik szorgalommal és kitartással párosultak, példát mutatva a környező falvaknak.
Mélyen vallásos meggyőződésüket a mai napig megőrizték, éppúgy, mint a családi összetartozás fontosságát. Vérüket hullatták a magyar hazáért 1848-49-ben, az I. és II. világháborúban.
Személyes beszélgetéseim alkalmával vált világossá előttem, hogy a második világégés igazi vesztesei nem a német seregek, hanem ezek a kisemberek voltak. A nemzeti összetartozás eszméje szép ígéret volt egy fokozott beolvasztásra ítélt és magára hagyott népcsoportnak.
A teveli németek színes és változatos kultúrát hagytak hátra, melynek megőrzése napjainkban csak az utódokon múlik, mivel ehhez a munkához szinte minden lehetőség adott.
Úgy érzem, hogy a teveli németségről egy vázlatos, rövid ismertetőt sikerült összeállítanom, de ez a kép még korántsem teljes. Igazán mélyreható tudományos munkát nem tudtam készíteni, de ez nem is volt célom. Aki viszont a község történetét, életét részletesebben meg szeretné ismerni, annak ez a dolgozat jó kiindulópont lehet, a megjelölt forrásanyagok pedig bőséges információkkal és adatokkal szolgálnak még.
Ez a munka tisztelgés azok előtt, akik megosztották velem mindennapjaikat, akiknek ülhettem asztalánál és bepillantást engedtek sajátosan szép kultúrájukba.
|